TechoLIVE komunikuje o pracovnom prostredí

Komunikácia patrí k dizajnu. Popri neformálnych diskusiách prináša Techo aj priestor na odbornú debatu. Zorganizovalo pilotnú panelovú diskusiu o vzťahu medzi interiérom a firemnou kultúrou. Odštartovalo ňou nultý ročník platformy techoLIVE, komunikáciu o otázkach pracovného priestoru.  

Martina Pikulová
Marketingová manažérka, Mazars

Prostredie spúšťa zmeny

„Prostredie je spúšťačom zmien vo firemnej kultúre. Rekonštrukcia priniesla kreatívny priestor. Ten zasa priniesol lepšie sociálne vzťahy a vzájomnú interakciu. Efektívny office nie je len dizajnérsky projekt, ale je to projekt zmeny.“

Martina Pikulová vychádza z konkrétnej skúsenosti spoločnosti Mazars, ktorý nedávno obnovil svoj office. Zmizla z neho tmavá chodba obložená skriňami, malé kancelárie a kuchynka, kde sa zmestili sotva dvaja ľudia.

Zato pribudol vzdušný open space, oddychové zóny a multifunkčný barový stôl. Zmeny sa diali postupne. Ľudia sa v novom office stretávajú a interagujú. Najviac využívajú miesto pri bare - na kávu, na porady, na raňajky pre klientov i na večerné ochutnávky vína. 

Prostredie nezmení morálku

„Prostredie nezmení morálku. Vynovené prostredie si môžu ľudia viac vážiť, ale nehovorme o morálke," pripomenula na akcii Ivette Lešundáková, HR Director Photoneo.

Photoneo iba chystá rekonštrukciu svojich priestorov. Súčasný priestor je vizuálne surový, no i tak v ňom nájdeme živú zónu. Je ňou pin-pongový stôl, ktorý pomyselne stmeľuje ľudí. Páči sa to zamestnancom, klientom i uchádzačom o zamestnanie v tejto firme. Toto je podľa Ivette Lešundákovej pekný príklad, kedy aj malá a nenáročná zmena v interiéri môže priniesť výsledky.

Pocit domova v interiéri podporuje komunitu

„Prostredie vychováva. Ak zmeníme priestor, urobíme ho pohodlnejší, svetelne a akusticky príjemnejší, ľudia majú väčšiu ochotu ho udržiavať a spolupracovať. Takýto priestor je pripravený aj na teambuildingy priamo vo firme. A tam, kde je pocit domova, vzniká komunita," myslí si Martin Šinaľ, IPM líder Techa.


Tak ako v spoločnosti Mazars, aj v Techu je fungujúcim stretávacím miestom barový pult. Na diskusii takéto miesto nazvali srdcom firmy. Z neformálnej komunikácie vznikajú užitočné nápady.

Martin Šinaľ hovoril o jeho návrhu nového open spacu v Techu, ktorý je prehliadkou kancelárskych trendov. Nachádzajú sa tam švédske akustické domy, akustické svietidlá, akustické obrazy. Top novinkou je Call for silence  – tichá búdka na telefonovanie, v ktorej má telefonujúci absolútne súkromie. 

V novom interiéri Techa riešil osvetlenie Oto Výboch z Prolicht, zároveň aj ďalší z panelistov. Hovoril o kvalitnom osvetlení v office.  

Oto Výboch
Sales manager, Prolicht

Čo spája interiér a kultúru? Aj osvetlenie

„Dobrým osvetlením dokážeme ovplyvniť nielen náladu, ale aj zdravie a pracovný výkon človeka. Docielime to zvýšením intenzity a zmenou teploty farby osvetlenia. Biele svetlo totiž potláča tvorbu melatonínu, hormónu spánku, a tým sa vzbudí aktivita ľudského tela. Ideálne osvetlenie je také, ktoré kopíruje režim denného svetla. Osvetlenie je komfortné vtedy, ak človek nevníma zdroj svetla, nič ho neoslňuje. Vieme to dosiahnuť špeciálnymi šošovkami a takzvaným utopeným zdrojom svetla.“

Čo pre vás môžeme urobiť?

Dajte nám vedieť